DİĞER DERGİLER

Bu kısımda, üst frame'de yer alan büyük "abilerini" örnek alan fanzinlerden tutun da, kaliteli kulüp bültenleri veya daha yenice PC dergilerindeki Commodore/Amiga yazıları sergilenmektedir. Birbiriyle alakasız bunca derginin aynı sayfada ne aradığı sorusunun cevabı herhalde dönemin ruhunu en iyi şekilde yansıtmayı başarmaları olacaktır. Bu özellikleri, aşağıdaki dergileri aynı dönemde çıkan diğer fanzinlerden/bültenlerden/dergilerden ayırıyor. Kendisi de zamanında bir fanzin çıkarmış olan bu satırların yazarı, amatörce fanzin çıkarmanın zorluklarını ve keyfini gayet iyi bilmektedir. İşte bu yüzden aşağıdaki dergilerdeki yazıları bugün bile büyük bir keyifle okumayı sürdürüyorum...

AMIGA PROFESSIONAL NEWS (?)

APUC'un (Amiga Professional User Club) üyelerine yolladığı kulüp bülteni. Açıkçası şu ana kadar okuduğum kulüp bültenleri arasında en kalitelisi olan APN, üç-beş sayfaya sığdırdığı o kısıtlı içeriğiyle bile zamanın çoğu dergisine taş çıkartacak düzeyde olduğunu gösteriyor. Bu bültenin daha fazla sayısına ulaştığımda daha ayrıntılı bir şeyler yazmayı düşünüyorum.

GAME (1991-1992)

SAYI 1/MART 1991 SAYI 2/HAZİRAN 1991 SAYI 4/AĞUSTOS 1991

Zonguldak'tan Alp Yener'in çıkardığı GAME büyük olasılıkla Türkiye'de çıkan ilk bilgisayar fanziniydi. Ayrıntılı bilgi yakında...


AMIGA'S MAGIC (1992)

SAYI 1/KASIM 1992

GAME kapandıktan sonra yine Zonguldak'ta yayımlanan Amiga's Magic, tek sayılık, daha küçük ve ve daha amatör bir dergi denemesiydi. Ayrıntılı bilgi yakında...


AMIGASHOW (1996)

SAYI 1/EYLÜL 1996 SAYI 2/EKİM 1996

Eser Güven anlatıyor: "AmigaShow, kardeşim Erce ile birlikte çıkardığımız acayip derecede amatör bir dergiydi. İlk sayısı Eylül 1996'da 24 sayfa olarak çıkmıştı, ikinci sayıda ise 32 sayfa olmuştu ve ekibe zamanın sıkı Amigacılarından NoP!, eXe, TURBO, CYBER ve DROP da birer yazıyla destek vermişti. Elbette dergi bu kadar amatörlüğü ve printer masrafını kaldıramadı ve üçüncü sayı çıkamadı."

AmigaShow'un o zamanki bir okuyucusu olan Cemal Gökhan Özkan da dergiyi nasıl bulduğunu şöyle anlatıyor: "Derginin birinci sayısını İstanbul'da Saints Bilgisayar'dan (Yeşilköy'den) aldım. Bursa'dan birinci sayı deneme amacıyla İstanbul'a 5-6 adet gönderilmiş. O zamanlar Saints Bilgisayar'ın sahipleri arkadaşlarım olduğu için onlara sık sık uğrardım. Daha önceden de MegAmiga dergisi ile bağlantıları olduğu için, onlara 'Yeni bir dergi çıktı mı?' diye sorardım. Uğradığım bir gün bana yeni bir derginin geldiğini söylediler. Ben de gelen 6 adetten birini aldım. Derginin ikinci sayısı Saints Bilgisayar'ın desteği ile çıktı. İkinci sayıdan hatırladığım kadarı ile İstanbul'a 50-60 kadar geldi. Ama ne yazık ki 10-15 tanesi satılabilmişti."


PC! (1996-1997)

Radikal gazetesinin verdiği haftalık bir ek olan PC! dergisi, ilk dokuz sayının ardından Mart 1997'de bağımsız bir dergi olarak yayımlanmaya başladı. PC!'deki ilk Amiga yazısı, dergi Radikal'in ekiyken yedinci sayıda yayımlanan beş sayfalık bir yazıdır. PC! bağımsız bir dergi olduktan sonra Amigart tayfasından Güvenç Kaplan ve Sinan Gürkan, haftalık PC! dergisinde bir Amiga köşesi hazırlayarak o sıralarda kan kaybetmekte olan Amiga'ya bir yandan yeni yandaşlar, bir yandan da eski Amiga kullanıcılarını kazandırmaya başladılar. Bu köşede daha çok Amiga ile ilgili temel tanıtımlar yapılıyordu (Amiga nedir, ne işe yarar, neden Amiga gibi...). Bunlardan başka, hâlâ Amiga kullanmakta olan kişiler için de yeni çıkan programların veya Amiga 1200 ürünlerinin tanıtımı gibi konular da bulunuyordu. Bu arada bu derginin okurları arasındaki bitmek bilmeyen Amiga-PC tartışmalarının PC! dergisine ayrı bir tat kattığını söylemeden de edemeyeceğim :) (PC! dergisindeki yazılara www.commodore.gen.tr/adp adresinden ulaşabilirsiniz.)

SURVIVOR AMIGA (1997)

SAYI 1/TEMMUZ 1997 SAYI 2/AĞUSTOS 1997 SAYI 3/EYLÜL 1997 SAYI 4/EKİM 1997

Survivor Amiga, Amigart üyeleri tarafından çıkarılan ve tamamen Amiga'da hazırlanan bir dergiydi. Ayrıntıları yine (AmigaShow gazisi) Eser Güven anlatıyor: "Survivor Amiga, yine kardeşimle hazırlamaya başladığımız ve dört sayı çıkan bir dergiydi. Bu sefer ekibe Sinan Gürkan ve AmigART'tan bir iki isim daha katılmıştı. O zamanlar ben de AmigART'ın faal bir üyesi olduğumdan (hatta Amiga Haber disk magazininde Imagine köşesi hazırlardım) ekibi toplamak daha kolay olmuştu. Derginin tüm sayfalarını Amiga'da Pagestream ile ben hazırlıyordum. Dördüncü sayıda İstanbul'daki bir bilgisayarcıdan yediğimiz ciddi bir kazık sonucunda bayrağı çekmek zorunda kalmıştık."


GAMEZONE (1998)

SAYI 1/KASIM 1998
GameShow'un kapanışından sonra derginin hayranı olan bir grup arkadaş GameShow'un hikâyesini denemeye karar verirler... GameZone tamamen GameShow çizgilerini taşıyan çok hoş bir fotokopi-dergiydi. Sayfa tasarımları da gayet güzeldi. Benim için GameZone'un en hoş tarafı, dergiyi GameShow kapandıktan hemen sonra Kamer Bilgisayar'dan satın almam (ve o hüzünlü sonbahar günlerinde biraz da olsa teselli bulmam) olmuştu! İlk sayının 75 adet basıldığı yazıyordu. İkinci sayısı çıktı mı bilmiyorum...

C64 TÜRKİYE (2002-2005)

SAYI 1/KASIM 2002 SAYI 2/MART 2003 SAYI 3/EYLÜL 2003 SAYI 4/ŞUBAT 2004
SAYI 5/TEMMUZ 2004 SAYI 6/KASIM 2004 SAYI 7/OCAK 2005 SAYI 8/EKİM 2005

İsmail Şahin'in öncülüğünde çıkan C64 Türkiye, ülkemizde tamamı C64'e ayrılmış olan son dergidir. Dergi, ücretsiz olarak internet üzerinden yayımlanıyordu ve çoğunlukla 6510 assembler programları ve programcılığıyla ilgili yazılar içeriyordu. Bir süreliğine kadrosuna dahil olduğumdan dolayı C64 Türkiye'nin benim için diğerlerinden daha farklı bir yeri var diyebilirim. Dergi aslında içerik olarak Türkiye'nin en iyi C64 dergisi olmaya adaydı; ancak bir küçük sorun nedeniyle bunu başaramadı: C64 Türkiye 15 yıl gecikmişti! Bu gecikme kendisini en çok ilgisizlik konusunda gösterdi ve ne yazık ki çoğunlukla tek kişilik bir dergi olarak kaldı.

RETROJEN (2011-2018)

SAYI 0/GÜZ 2011 SAYI 0 (RENKLİ) SAYI 1/GÜZ 2012 SAYI 2/GÜZ 2018
Bu dergi işi akıllı işi değil, deli işi. Mübarek, virüs gibi, bir kere içine girdi mi çıkmıyor. İşte bu virüsün son kurbanı da Retrojen ekibi oldu. Yine de Türkiye'de bilgisayar odaklı bir "retro kültür" fanzini yaratmak her ne kadar akıl kârı gözükmese de kesinlikle zevkli. Şimdilik sanki hayrına yapılan bir işmiş gibi çıkartılan Retrojen, her isteyene ücretsiz olarak gönderilen bir fanzin (gerçi bu durumunu daha ne kadar sürdürebilecek bilmiyorum). Benim de C64 Türkiye'den sonraki ikinci bilgisayar dergisi yazarlığı denemem. Retrojen'in sevdiğim bir diğer yanı da sanki farkında olmadan bu sitede anlatılan eski bilgisayar dergilerine bir saygı duruşu niteliğinde olması (en azından ben okurken öyle hissettim). Yılda iki sayı (bahar ve güz) çıkıyor. İsteyene siyah-beyaz, parasını verene renkli. Veriyorsunuz adresinizi, postayla evinize kadar gönderiyorlar (eğer kaybolmazsa). Eğer bu siteyi gezmekten hoşlandıysanız Retrojen'i de okumaktan hoşlanmamanız için hiçbir neden göremiyorum. Hararetle tavsiye edilir! (Not: Retrojen üçlemesi uzuuun ve rötarlı yolculuğunu editörlüğünü yaptığım 2 numaralı üçüncü sayısıyla tamamladı.) (Ayrıntılı bilgi ve sipariş için: www.retrojen.org)


ÇEŞİTLİ YAZILAR/MAKALELER: